ЄВРОПА ЗАСТУПИЛАСЯ ЗА ВИБІР ГРУЗИНІВ
Протести в Грузії проти вкрадених виборів тривають. У понеділок, 11 листопада, ввечері в Тбілісі вкотре зібралася акція протесту «Ми – Європа!», учасники якої вважають, що парламентські вибори 26 жовтня були сфальсифіковані. Головною відмінністю акції від попередніх мітингів стала масова участь у ній європейських політиків. Підтримати грузинів у захисті їхнього вибору прибули голови комітетів із зовнішніх відносин парламентів Німеччини, Фінляндії, Швеції, Франції, Литви, Латвії, Естонії та Польщі.
Депутат польського Сейму Міхал Камінський під час виступу провів аналогії з 2008, коли грузини змогли відстояти свою незалежність, і висловив сподівання, що і цього разу народ згуртується і не дасть вкрасти свій вибір. «Для всіх тих, хто хоче вкрасти ваші вибори, хто хоче вкрасти ваші голоси, хто хоче вкрасти вашу свободу, ми можемо повторити знамениті слова українських солдатів: «Російський військовий корабель…» Це наша відповідь Путіну! Це наша відповідь Росії! Ми переможемо! Грузія буде в Європі!», – заявив він.
Голова Комітету у закордонних справах Бундестагу Міхаель Рот, своєю чергою, закликав до всебічного розслідування маніпуляцій із голосами виборців.
Грузинська влада офіційно почала розслідування, але в об’єктивність її висновків ніхто не вірить. Красномовним прикладом «чесного розслідування» з боку влади стало рішення Тбіліського Апеляційного суду, який скасував рішення суду Тетрі-Цкаро анулювати результати всіх виборчих дільниць, на яких голосування відбувалося з використанням електронних технологій. А це порушення на 30 дільницях через порушення таємниці голосування.
Європейські депутати своєю присутністю підтвердили, що грузини не залишилися одні у своїй боротьбі за майбутнє країни. «Боріться за свою свободу, боріться за вашу демократію, боріться за вашу країну, боріться за ваше членство в ЄС і НАТО… Немає ніякої російської мрії, є європейська мрія, і ви – частина цієї Європи!», – заявив литовський депутат, голова парламентського комітету з європейських справ Жигімантас Павіліоніс.
Суть протесту чітко передала шведська екоактивістка Грета Тунберг, яка з соратниками також прийшла до будівлі парламенту на акцію проєвропейської опозиції. «Грузія заслуговує на чесні та демократичні вибори. Це так просто», – заявила вона.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі також вважає, що Грузія входить у глибоку політичну кризу, вийти з якої можна завдяки новим парламентським виборам, і в цьому їй допоможе Європа. «Провести нові вибори необхідно, щоб Грузія отримала легітимний парламент, легітимний уряд і легітимного президента, коли на це прийде час», – зазначила Зурабішвілі.
Грузинська еміграція теж не опускає руки. Впливовий представник грузинської діаспори і британський філантроп Тамаз Сомхішвілі заявив, що Захід нарешті прокинувся і почув грузинську опозицію. І це налякало офіційну владу. Представники проросійської партії «Грузинська мрія», якій намалювали 54% на виборах, відмовилися співпрацювати і зустрічатися з представниками ЄС. А генсек правлячої партії та мер Тбілісі Каха Каладзе пішов ще далі, назвавши європарламентарів «звичайними шкідниками».
Своєю чергою, голова парламенту Грузії Шалва Папуашвілі спробував звинуватити ЄС у втручанні в грузинські вибори і заявив, що «заперечення демократії з боку європейських політиків, зрештою, підриває довіру й авторитет до Європейського союзу». І це при тому, що за даними опитування Центру соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту (IRI) рекордні 89% громадян Грузії підтримують вступ до ЄС. І тільки ухвалені за вказівкою з Кремля депутатами «Грузинської мрії» драконівські закони на кшталт введення інституту іноагентів розгортають назад цей процес.
Схоже, що окупаційна влада Бідзіни Іванішвілі не має вказівок із Кремля, що робити в разі, якщо Європа не проковтне, як минулого разу, фальсифікацій народного волевиявлення. Від цього й небажання зустрічатися із сильним опонентами. Поки влада Грузії за звичкою «закручує гайки», тільки погіршуючи своє становище. Прем’єр Іраклій Кобахідзе відзначився тим, що погрожував заборонити опозиційні партії, які не визнають підсумків виборів 26 жовтня. «Перемога близько. Необхідно посилювати тиск», – вважає Сомхішвілі.
Справді, десант європейських депутатів вселяє надію, що цього разу лідери ЄС підуть далі за «висловлення глибокого занепокоєння», визнають вибори сфальсифікованими й недійсними та посилять тиск на проросійську владу Грузії для проведення повторного голосування до парламенту із посиленням моніторингу і запобігання порушенням.
Успішні прецеденти всі пам’ятають. Українці за підтримки демократичного світу у 2004 відстояли свій вибір і не дали за рахунок фальсифікацій і підтасовок прийти до влади проросійському кандидату Віктору Януковичу. Грузини теж заслуговують на шанс позбутися задушливих обіймів Росії і знайти шанс на європейське майбутнє.
Жителі Сакартвело – волелюбний народ. Європейська підтримка додала сил громадянському протесту. Російським тимчасовим правителям у владі час робити висновки і починати збирати валізи. Грузія була, є і буде незалежною європейською державою, а не російською колонією.